Poslední tři nařízení vlády je potřeba schválit, aby byl od 1. července bez problémů zaveden zákon o státní službě. Vláda bude muset projednat podmínky, za kterých úředníci budou moct pracovat například z domova nebo upravit svoji pracovní dobu. Půjde třeba o případy, kdy se starají o malé nebo handicapované děti. Další nařízení se týkají lepší ochrany oznamovatelů korupce a pracovní doby diplomatů v zahraničí. Řekl to  náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Příští týden by měla vláda podle Postráneckého projednat podmínky, za kterých si budou moct úředníci sladit rodinný a osobní život se státní službou. Úředníci také nejspíš budou moct nahlásit korupci ve státní správě, aniž se tím vystaví šikaně nebo represím. Jejich oznámení by měl na každém úřadě přijímat speciální zaměstnanec, který bude různé případy prošetřovat a měl by zachovat anonymitu oznamovatele korupce.

Poslední potřebné nařízení se podle šéfa státní správy bude týkat státních zaměstnanců působících v zahraničí, kde bývají oproti tuzemsku rozdílné termíny státních svátků. „Budou v době našich svátků sloužit, pokud je v daných zemích standardní pracovní den, a pak si vyberou náhradní volno,“ řekl Postránecký.

Vláda podle něj také ještě bude muset rozhodnout o zvýšení počtu úředníků, o což některá ministerstva žádají. „Největší díl náleží požadavkům ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu,“ doplnil Postránecký. Celkem jde za všechny rezorty o více než stovku míst.

Podle náměstka ministra se do konce června ještě musí stihnout výběr posledního z 15 státních tajemníků, a to na ministerstvu školství. Vnitro také ještě musí dokončit vyhlášku o úřednické zkoušce.

Zákon o státní službě by měl zejména odpolitizovat státní správu. Zavádění zákona podle Postráneckého dál sleduje i Evropská komise, která by o tom s českou stranou měla znovu jednat v září.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner