Vláda projedná převoz 152 křesťanských uprchlíků pronásledovaných radikály z organizace Islámský stát z Iráku do Česka. Kabinet se k věci vyjádří bez ohledu na to, jestli bude možné tyto lidi započítat do kvót pro přerozdělení běženců mezi státy Evropské unie, nebo ne, řekl při dnešních sněmovních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

O převoz se snaží nadační fond Generace 21. Seznam uprchlíků už zástupci fondu předali úřadu vlády a nyní čekají na souhlas kabinetu a ministerstva vnitra. Převoz uprchlíků a první rok jejich pobytu v Česku je nadace připravena uhradit ze svého.

„Ministerstvo vnitra realizuje jednání, které souvisí s vyjasněním statusu těchto lidí v situaci, kdyby jim byla nabídnuta možnost pobytu v České republice,“ uvedl Sobotka v odpovědi na dotazy Jitky Chalánkové (TOP 09). Česko podle premiéra požádalo o stanovisko k postavení křesťanských uprchlíků Evropskou komisi a Radu OSN pro lidská práva. „V okamžiku, kdy jejich status bude potvrzen, pak já budu chtít, aby ministři, příslušní v této věci, předložili tuto věc k rozhodnutí vládě,“ dodal Sobotka.

Podle fondu jde o celé rodiny nebo o vdovy s dětmi a převážně jde o mladé lidi připravené se v ČR usadit, studovat a pracovat. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání a u všech žadatelů fond prý zná jejich minulost.

Sobotka označil jejich žádost za velmi naléhavou. „Myslím si, že kromě toho aspektu kvót musíme zvažovat také aspekt humanity, aspekt solidarity, aspekt konkrétního ohrožení těchto lidí, kteří se zcela konkrétně obrátili na Českou republiku,“ dodal premiér.

Na uhrazení přepravy a prvního roku pobytu má fond podle svých představitelů nyní na účtu několik milionů korun a je prý schopen zajistit pro všech 152 lidí ubytování. Po přesunu do Česka nemají tito uprchlíci zůstat v ghettu, ale fond je chce začlenit do české společnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner