Podporu začínajících firem má mít nově na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Podle původního plánu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) mělo jít na podporu start-upů prostřednictvím Národního inovačního fondu (NIF) 25 milionů eur (podle tehdejšího kurzu 675 milionů Kč). Vláda ve středu projedná zrušení přípravy projektu NIF a převedení jeho aktivit právě na ČMZRB. Vyplývá to z předkládací zprávy MPO k návrhu.

Cílem projektu NIF byl vznik státní investiční společnosti v přímém vlastnictví MPO, která měla poskytovat investice rizikového kapitálu startupům a projektům komercializace výzkumu a vývoje ze strukturálních fondů EU. Místo tohoto modelu resort nyní preferuje v zahraničí využívaný model finančních zprostředkovatelů, kteří budou v otevřeném výběrovém řízení vybráni k tomu určeným fondem fondů.

„Podpora financování startupů a malých a středních podniků finančními nástroji v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost bude nadále zabezpečena ve spolupráci s Evropským investičním fondem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou,“ uvádí dokument.

V Národním inovačním fondu, který by byl investiční společností v přímém vlastnictví MPO, mělo být podle původních plánů v dalších letech 25 milionů eur. Peníze by byly určeny na podporu zakládání firem a rozvoj jejich podnikání. Ministerstvo tehdy vznik fondu zdůvodňovalo tím, že nové inovativní firmy mají často problém s obstaráním externího financování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner