Praha 7. října (ČTK) – Česko by mohlo do Itálie poslat 27 milionů korun jako finanční dar na rozjezd společného projektu, v kterém by obě země pomáhaly uprchlíkům v Pobřeží Slonoviny. O poskytnutí daru bude ve středu rozhodovat vláda. Na projektu se nedávno dohodl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s italským protějškem Paolem Gentilonim.

Podklady pro jednání vlády uvádějí, že v Pobřeží Slonoviny žije až 700.000 lidí bez státní příslušnosti, kteří tam nemají dobré podmínky a podstupují kvůli tomu cestu do Evropy. „Cílem projektu bude zlepšit jejich postavení přímo v zemi původu a přispět tak ke stabilizaci migrační situace v celém regionu západní Afriky,“ stojí v podkladech pro vládu.

Většina peněz půjde s programu ministerstva vnitra, kde je na letošek vyčleněno 150 milionů korun na zahraniční pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům. Z této částky bylo zatím vyčerpáno 110 milionů korun, peníze šly na projekty do Jordánska, Srbska, Makedonie, Řecka a na posílení libyjské pobřežní stráže. Dalších 21 milionů do těchto zemí šlo letos z rozpočtu ministerstva vnitra a Úřadu vlády.

V migrační krizi je Itálie společně s Řeckem nejvíce zatíženou evropskou zemí, velká část uprchlíků po plavbě přes Středozemní moře skončí právě u italských břehů. Kvůli zlepšení situace v obou zemích před dvěma lety vznikly kvóty na počet uprchlíků, kteří by se mezi jednotlivé členské země měli rozdělit. Česko kvóty odmítá jako nefunkční, vláda ale zároveň nesouhlasí s kritikou, že je Praha s ostatními státy EU v otázce migrace nesolidární.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner