Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman chce demisi přijmout do konce pracovního týdne. Podrobnosti nyní Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka domlouvá. Babiš novinářům řekl, že prezidenta požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá. Sejít se s ním chce osobně. Vicepremiér Richard Brabec (ANO) předpokládá, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek. Mluvčí vlády Barbora Peterová na twitteru uvedla, že ze Strakovy akademie na Hrad se Babiš vydá v řádu dnů.

Očekává se, že prezident Babiše pověří skládáním nového kabinetu. Jednání s parlamentními stranami by měla začít dnes. Zeman avizoval, že Babiše tentokrát premiérem jmenuje, až získá podporu většiny Sněmovny, a že dá vyjednávacím stranám více času na domluvu. „Budeme jednat, jak jsem zaznamenal v médiích, v ČSSD to vypadá, že s námi chtějí jednat,“ uvedl Babiš. Vyjednávači ANO podle něj vyslechnou podmínky, které si sociální demokraté kladou, a jejich vyjádření k programovému prohlášení vlády.

Podle Brabce vláda dnes neprobírala, jak bude vládnout v demisi. Návrhy zákonů podle něj bude dál posouvat do legislativního procesu. Ministryně obrany Karla Šlechtová před jednáním kabinetu uvedla, že nechce v době, kdy kabinet bude v demisi, podepisovat velké zakázky. „Budeme jednat klasicky. Budou tam věci, které ministři navrhnou. Země by neměla být bez vlády ani minutu,“ uvedl Brabec s tím, že osobně chce jako ministr životního prostředí předkládat i materiály dlouhodobějšího významu.

ČSSD má pro vstup do vlády několik podmínek, mimo jiné požaduje, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Policie požádala o vydání Babiše ke stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Kromě toho ČSSD požaduje, aby vzhledem ke kauze Čapího hnízda ANO ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner