Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů.

Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojákům. Důchody by pak podle rozhodnutí vlády měly od příštího roku stoupnout v průměru o 308 korun měsíčně.

Kabinet už na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. To umožní od ledna zvýšit o deset procent platy zdravotníkům.

Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dnes také dohodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), že vnitro dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám.

Babiš následně na twitteru napsal, že například rozpočet ministerstva obrany v příštím roce stoupne meziročně o 4,75 miliardy na 52,5 miliardy korun, což je podle něj jeden z nejvyšších meziročních růstů v evropských zemích. Zároveň dodal, že rozpočet počítá s penězi na všechny připravené stavby a že platy stoupnou všem zaměstnancům placeným ze státních peněz, nejvíce zdravotníkům a učitelům. Výdaje na důchody budou podle Babiše činit 416,5 miliardy korun.

Vláda také dnes přidala na příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.

Součástí návrhu zákona je i dosud nejvyšší rozpočet na výzkum ve výši 32,7 miliardy korun. Oproti schválenému střednědobému výhledu jde až o třináctiprocentní navýšení.

„Předložený rozpočet je součástí naší snahy o stabilizaci a další rozvoj systému výzkumu, vývoje a inovací po období stagnujících výdajů z národních zdrojů, ovšem během masivní podpory z evropských fondů,“ uvedl k tomu vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Dodal, že se musí systém připravit na období po roce 2020, kdy evropské dotace skončí.

V návrhu rozpočtu snížilo ministerstvo financí na jednání vlády ve srovnání s červnem celkové výdaje a příjmy o 15,4 miliardy korun. Důvodem je především nižší odhad příjmů z rozpočtu EU a dalších finančních mechanismů. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak podle dostupného návrhu měly příští rok činit 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany. Například TOP 09 už dříve oznámila, že navrhne v Poslanecké sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu s požadavkem, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard Kč.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner