Vláda schválila vyslání dvou desítek českých policistů do Slovinska, kde budou pomáhat střežit hranici s Chorvatskem. O pomoc se zvládáním migrace požádalo českou vládu Slovinsko. O schválení návrhu informoval novináře ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policisté by měli vyjet do týdne, před vánočními svátky by měli být zpět. Jejich mise by měla trvat měsíc až měsíc a půl. „Velet jim bude slovinská strana,“ uvedl Chovanec. Dnes vláda bude rozhodovat i o vyslání vojáků na cvičení do Slovinska, dodal.

Náklady na vyslání strážců zákona do Slovinska jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. Podobně jsou už nasazeni v Maďarsku. Stejně jako tam budou i vybaveni.

Při výběru policistů do Slovinska sáhne vnitro mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili pro výjezd do Maďarska, ale nedošlo na ně. Padesátka českých policistů odjela do Maďarska ochraně schengenské hranice minulý čtvrtek. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Mise vyjde na zhruba deset milionů korun.

Přihlásilo se do ní 400 policistů z celé země, ze kterých byla vybrána konečná padesátka.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330.000 migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté, co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. Před dvěma týdny Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner