Praha 27. února (ČTK) – Vláda se dnes neshodla na novele ústavního zákona, která má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku. K návrhu nepřijala stanovisko, oznámil na twitteru mluvčí vlády Martina Ayrer. O poslanecké předloze tak bude rozhodovat Parlament. K tomu, aby byla změna schválena, ji v obou komorách musejí podpořit tři pětiny hlasů.

Za novelou ústavního zákona stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by podle důvodové zprávy výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Motivem pro sepsání novely ústavního zákona je i navrhovaná evropská směrnice, jež má vlastnictví zbraní zpřísnit a kterou Česko kritizuje.

Evropský parlament by o směrnici měl hlasovat v březnu. Chovanec dnes uvedl, že pokud směrnice projde v „nejhrubší“ podobě, tak vnitro podá žalobu. Nyní se podle něj připravují podklady pro její případné podání.

Poslanci v návrhu zdůraznili, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají autoři obranu proti teroristům.

K začátku roku mělo v Česku zbrojní průkaz přes 300.300 lidí. Úřady ke stejnému datu registrovaly více než 801.500 zbraní. V souvislosti s ústavním zákonem a evropskou směrnicí dnes Úřadu vlády předali petici s 50.000 podpisy členové myslivecké jednoty a legálních držitelů zbraní, kteří návrhy Chovance podporují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner