Zatímco sociální demokraté chtějí virtuální peníze označit jako rezervu pro potřebu budoucího navyšování penzí, KDU-ČSL se ve čtvrtek přiklonila k názoru hnutí ANO, že by přebytek měl sloužit ke snížení státního dluhu. Lidovci původně chtěli, aby peníze posloužily k investicím. Protože by ale bylo nutné příslušné projekty vypsat i uskutečnit ještě letos, strana nakonec usoudila, že by to bylo příliš komplikované a pravděpodobně by se vše nestihlo.

Ministři mají v pondělí poslední šanci na domluvu o využití 62 miliard korun přebytku státního rozpočtu v termínu řádného zasedání vlády. Návrh státního závěrečného účtu, jehož součástí je plán použití přebytku, musí vláda Sněmovně předložit do neděle 30. dubna. Podle vyjádření z uplynulého týdne by se měli na užití peněz dohodnout šéfové vládních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD), Andrej Babiš (hnutí ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) během zasedání předsednictva vlády, které se schází před schůzí kabinetu ve Strakově akademii.

Využití přebytku z loňského hospodaření státu řešili vládní politici již počátkem roku. Přebytek podle Babiše reálně neexistuje, jde pouze o účetní krok, což vnímají i další členové koalice. „O ten přebytek emitovalo ministerstvo financí méně státních dluhopisů. Pokud by se vláda rozhodla ty peníze využít, tak by ministerstvo financí muselo v tom rozsahu vydat nové dluhopisy,“ vysvětlil nedávno Sobotka.

Po středečním zasedání koaliční rady, která ke konsenzu nedošla, o užití přebytku jednali experti stran na ministerstvu financí. Odcházeli s tím, že je pravděpodobné, že většina přebytku nakonec poslouží ke snížení dluhu a část se možná využije i pro důchodový účet.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner