Koaliční vláda se dnes vrátí z iniciativy sociálních demokratů k postoji daňové správy ke kontrolám jednokorunových dluhopisů, které firmy vydávaly v roce 2012 a které od své bývalé společnosti Agrofert koupil i současný vicepremiér Andej Babiš (ANO). Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek zopakoval podezření, že v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daňové povinnosti. Sociální demokraté se obávají, že případné daňové úniky by mohly být letos v létě promlčeny. Daňová správa informace o kontrolách zveřejnit odmítá.

Ministři se vrátí také k debatě o využití 62 miliard korun přebytku loňského rozpočtu. Oddalovat rozhodnutí dál nemohou, protože zprávu o hospodaření za loňský rok musí kabinet Sněmovně předložit do konce týdne. Od ledna přitom řeší, zda jde o reálné peníze, nebo pouze o účetnictví. Po expertních jednáních z konce týdne je pravděpodobné, že část virtuálních peněz vláda odepíše na státní dluh, jak navrhuje ANO a v posledních dnech i lidovci, část by mohla sloužit jako rezerva na valorizaci důchodů, jak si přeje ČSSD.

Dalšími tématy dnešního jednání vlády bude zvýšení rozpočtu na školy a sport o celkem 62 miliard korun v příštích třech letech, návrh zákona o evropských politických stranách a nadacích či návrh na jmenování 34 nových soudců. Ministři budou rozhodovat i o tom, zda se vláda zastane úplného zákazu kouření v restauracích před Ústavním soudem. Zrušení částí takzvaného protikuřáckého zákona navrhuje 20 senátorů. Ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) kabinetu doporučuje, aby se do soudního řízení zapojil a navrhl soudu stížnost senátorů zamítnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner