Vláda se dnes vrátí k návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Na posledním jednání kabinetu vadilo na předloze ČSSD i lidovcům, že by neexistoval dohled nad nově vytvořeným protikorupčním státním zastupitelstvím. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z Babišova hnutí ANO hodlá nabídnout kompromis v podobě omezeného dohledu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství. Na programu bude i možné ukončení projektu přesunu iráckých uprchlíků do ČR či zařazení dvou lokalit na Labi na seznam evropsky chráněných území. Po zasedání kabinetu se odpoledne sejde koaliční rada, která bude jednat o konvergenčním programu.

Protikorupční speciální útvar má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun. Nejvyšší státní zastupitelství by podle nového Pelikánova návrhu mohlo do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby speciálu navrhnout například doplnění dokazování. Změnu Pelikán označil za „poslední ústupový krůček“. Několik let vznikající návrh také posiluje postavení státních zástupců a ruší obě vrchní státní zastupitelství.

Kabinet projedná i návrh ministra vnitra Milana Chovance bez náhrady zrušit projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení 153 iráckých křesťanů do ČR. Minulý týden ho Chovanec dočasně pozastavil v reakci na to, že skupina 25 z prozatím 89 přivezených uprchlíků odmítla azyl v ČR, odjela do Německa a požádala o ochranu tam.

Vláda bude dál jednat o zařazení dvou lokalit na Labi na seznam evropsky chráněných území. To chce po Česku už několik let Evropská komise a hrozí pozastavením dotací v objemu sedmi miliard Kč na vodní stavby. Ministerstvo životního prostředí vládě doporučí seznam o obě lokality doplnit.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se bude vláda zabývat i třemi nebo čtyřmi variantami postoje státu k existenčním problémům těžební společnosti New World Resources (NWR). Kabinet se zaměří na ochranu pracovních míst v černouhelné OKD, kterou NWR vlastní, uvedl ministr. Neočekává nicméně, že by ve věci padlo rozhodnutí.

Vláda má na programu rovněž návrh novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, jednat by se mělo i o nařízení o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Ministři dostanou i čtvrtletní zprávu o stavu naplňování předběžných podmínek sledovaných Evropskou komisí jako předpoklad účinného čerpání z unijních fondů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner