Ministerstvo zemědělství (MZe) by chtělo, aby se na potraviny zařazené v programu Mléko a ovoce do škol nevztahovala takzvaná pamlsková vyhláška. ČTK to sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková. Vyhláška od letošního ledna zakazuje prodej nezdravých potravin ve školních bufetech, na dotované potraviny v programu se zatím nevztahuje. Ministerstvo školství (MŠMT) k tomu uvedlo, že ministerstvo zemědělství si podmínku, aby potraviny splňovaly pamlskovou vyhlášku, vymyslelo samo.

Pamlsková vyhláška zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Limity pro obsah cukru, tuku a soli stanovilo ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Světové zdravotnické organizace.

„Pamlsková vyhláška je v působnosti MŠMT, nicméně MZe by s ohledem na parametry výrobků dané předpisy Evropské unie uvítalo, kdyby se tato vyhláška na produkty ve školních projektech nevztahovala. Šlo by mimo jiné o zjednodušení podmínek pro dodavatele,“ sdělila ČTK Ježková.

Na dosavadní program dotovaného ovoce a zeleniny se pamlsková vyhláška nevztahuje, protože ministerstvo zemědělství si dojednalo výjimku, ta ale skončí letos o prázdninách. „Je možné, že stávající výrobky z programu Mléko do škol (potom) nejen že nevyhoví tzv. pamlskové vyhlášce, ale především zřejmě nevyhoví požadavkům nařízení Evropské komise, podle kterého je maximální povolený obsah přidaného cukru stanoven na sedm procent, tedy na 7 g na 100 g výrobku,“ upozornilo ministerstvo školství.

V pondělí se sejde poprvé komise, která bude rozhodovat, jaké potraviny stát do programu zařadí. Výrobci, kteří se do něj budou chtít zapojit, se musejí přihlásit do konce dubna. Není zatím jasné, kolik z možných dodavatelů potravin by pamlskovou vyhlášku splnilo.

Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun, v letošním školním roce to bylo 47 milionů korun.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak z mléčného programu vypadnou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner