Praha 6. prosince (ČTK) – Projednávání mandátu pro premiéra na summit Evropské unie, který se koná koncem příštího pracovního týdne v Bruselu, dnes vláda v demisi přerušila. Na twitteru o tom informoval mluvčí Martin Ayrer. K mandátu se za týden na svém prvním zasedání bezprostředně po svém jmenování vrátí nová vláda Andreje Babiše (ANO).

Předseda vlády v demisi Bohuslav Sobotka (ČSSD) před dnešní poslední schůzí současného koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL avizoval, že ministři se mandátem budou zabývat, aby ho měl budoucí kabinet k dispozici. Počítal s tím, že plánovaný menšinový kabinet ANO může mandát libovolně upravit.

„Rozjednali jsme mandát, na můj návrh ho vláda přerušila, aby se k němu mohla nová vláda vzápětí po svém jmenování 13. prosince vrátit,“ řekl po zasedání novinářům Sobotka. Česko by se podle současné verze mandátu mělo přihlásit k projektu posílené evropské spolupráce v obraně (PESCO). V debatě o migraci, kde se neočekávají formální závěry, by měla ČR trvat na tom, že nesouhlasí s povinnými migračními kvótami, dodal Sobotka.

Babiše jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem dnes odpoledne, po schůzkách s kandidáty na ministry plánuje hlava státu jmenovat zbytek kabinetu příští středu. Jednání v Bruselu začne den poté, tedy ve čtvrtek 14. prosince. Hlavními tématy jednání lídrů EU budou prohlubování spolupráce v obraně, migrace a budoucnost EU.

Demisi Sobotkovy vlády přijal Zeman v úterý a vládu pověřil prozatímně výkonem funkce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner