Praha 10. září (ČTK) – Vláda v pondělí zahájí debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schodkem 50 miliard korun. V návrhu ovšem ještě přetrvávají rozpory ohledně zvýšení platů ve veřejném sektoru. O nich by měli ještě před pondělní schůzí vlády jednat zástupci vládních koaličních stran.

MF ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v aktuálním návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, a to zhruba o 21 miliard korun. Ministerstvo totiž zvýšilo odhad růstu ekonomiky v roce 2018 z 2,9 procenta na 3,1 procenta a odhad daňových příjmů. Stále ale kvůli platům chybí zhruba osm miliard korun, uvedl dnes ministr financí Ivan Pilný (ANO). Scházející peníze by měla podle něj ministerstva najít v nespotřebovaných výdajích. V pátek ale podle Pilného resorty uvedly, že nemohou poskytnout nic.

ČSSD a odbory požadují, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. Odboráři z veřejného sektoru ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku růstu platů.

Ministr financí uvedl, že ministerstva by mohla z nespotřebovaných výdajů poskytnout 40 miliard korun. „Na platy potřebujete zhruba osm miliard korun z těch 40 miliard nespotřebovaných výdajů ministerstev,“ řekl. Dodal, že je potřeba na platy získat celkově navíc 25 až 27 miliard korun.

Ministerstvo financí přitom v návrhu rozpočtu zvýšilo ve srovnání s původním návrhem z června většině ministerstev a úřadů výdaje ve státním rozpočtu na příští rok. Méně peněz je ale uvedeno například u ministerstva práce a sociálních věcí nebo u ministerstva školství. Jeho rozpočet se přitom bude odvíjet od toho, jak se nakonec budou zvyšovat platy učitelů a dalších státních zaměstnanců.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do poslanecké sněmovny do konce září. Materiál zároveň uvádí, že ve střednědobých výdajových rámcích počítá s 50miliardovým schodkem rozpočtu i v roce 2019 i 2020.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner