Praha (ČTK) – Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mezi své nejpodstatnější úspěchy. Vyplývá to ze zprávy o plnění programového prohlášení, kterou bude kabinet schvalovat na svém pondělním zasedání. Dokument také obsahuje sedm klíčových doporučení pro příští vládu.

Česko po čtyřech letech svého vládnutí kabinet hodnotí jako stabilní a prosperující zemi se zdravými veřejnými financemi a výkonným průmyslem. Vyzdvihuje také to, že země patří mezi nejbezpečnější země na světě, a to i navzdory zhoršení mezinárodní bezpečnostní situace od roku 2014. „Během prvních dvou let jsme napravili řadu nesystémových nešvarů, které měly původ v hospodářské krizi a politické nestabilitě minulých let,“ stojí ve zprávě.

Vláda mezi své úspěchy řadí i větší efektivitu zadávání veřejných zakázek, investice do škol a školek, aby se zvýšily jejich kapacity, případně prosazení protikuřáckého zákona. Kabinet také vyzdvihuje, že našel peníze na nábor policistů, vojáků, zvyšování platů lékařů, učitelů, řidičů ve veřejné dopravě a zaměstnanců v sociálních službách. Jako účinná opatření proti daňovým únikům materiál jmenuje elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení.

Zpráva vypracovaná Úřadem vlády, shrnuje působení jednotlivých ministerstev od jmenování vlády v lednu 2014. Úspěchy resortů rekapituluje podobným způsobem, jakým Sobotka v těchto týdnech hodnotí ministry během bilančních schůzek. Materiál připomíná, že koaliční vláda se pravděpodobně stane teprve třetím kabinetem v historii samostatné ČR, kterému se povede dokončit čtyřletý mandát.

Dokument obsahuje i „top 10“ splněných priorit kabinetu. Řadí mezi ně stabilizaci státního rozpočtu, snížení nezaměstnanosti nebo růst minimální mzdy. Do nejlepší desítky podle zprávy patří i valorizace penzí a zvyšování platů zaměstnancům ve veřejném sektoru, kvalitní a dostupné zdravotnictví, podpora rodin s dětmi, zajištění bezpečnosti, boj s korupcí prostřednictvím zákona o státní službě či registru smluv a zrychlení čerpání evropských fondů.

Materiál rovněž vytyčuje priority pro příští ministerskou sestavu. Nové vládě, která vzejde z říjnových voleb, doporučuje například vyjednat Česku lepší pozici v jádru Evropské unie a neodkládat veřejnou diskusi o zavedení eura v ČR. Pracovat by měla i na efektivním využíváním fondů EU, posilování bezpečnosti, zvyšování výdajů na obranu či ochranou půdy před suchem. Kabinet také doporučuje svým následovníkům například investice do moderních technologií v dopravě, zejména do vysokorychlostní železnice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner