Zlepšení elektronické komunikace s občany je cílem dnes schválené novely zákona o základních registrech. Dokument má spolu s novou strategií rozvoje eGovernmentu, tedy elektronických služeb veřejné správy, zrychlit digitalizaci v ČR. „Ministerstvo vnitro dostalo dnes například za úkol připravit projekt elektronického občanského průkazu za cenu současného bez čipu, nyní jeho pořízení stojí zájemce 500 korun,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po dnešním jednání vlády.

Ministerstvo podle Chovance vytváří také kancelář hlavního projektanta digitalizace, tedy člověka, který by zaštítil sběr veškerých informací z úřadů pro centrální nákupy, správu rezerv a podobně.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády uvedl, že není spokojen s tím, v jakém stavu digitalizace státní správy je. Novinky by měly například zajistit, aby občané nemuseli hlásit data úřadům několikrát.

Na úrovni úřadů by pak měla být sjednocena pravidla pro digitalizaci informačních systémů na jednotlivých ministerstvech tak, aby se zlepšilo postavení státu jako klienta. Úřady by pak mohly snížit i náklady na digitální služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner