Vláda by mohla vstoupit jako vedlejší účastník do řízení Ústavního soudu, ve kterém skupina senátorů napadla kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Na pondělním zasedání bude podle informací ČTK kabinet řešit návrh ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), aby zastupováním v řízení pověřil místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Kontrolní hlášení napadla u Ústavního soudu skupina 21 senátorů, podle kterých je novela zákona v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti předpisu. K návrhu na zrušení zákona, který připravila Strana soukromníků, se vedle senátora Iva Valenty a většiny členů horní komory za ODS připojili senátoři společného klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Kontrolní hlášení s účinností od roku 2016 zavedla novela zákona o DPH z roku 2014. Cílem je, aby finanční úřady získaly informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Podnikatelé povinnost kritizují kvůli nárůstu administrativy. S návrhem na zavedení kontrolního hlášení přišel ministr financí Babiš po nástupu do funkce na počátku roku 2014, inspirovat se nechal zkušenostmi ze Slovenska.

První termín pro podání kontrolního hlášení byl 25. února. K čtvrtečním 16:00 Finanční správa evidovala zhruba 190.000 podaných hlášení, očekávala celkem asi 300.000 hlášení. O výsledcích podávání by měli v pondělí informovat šéf Finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner