Vlajky na podporu Tibetu vyvěsí ve čtvrtek přes 740 obcí, krajů či městských částí a více než stovka škol. Úřady, školy a instituce vlajku Tibetu vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80.000 Tibeťanů. V Praze se uskuteční také happening před čínskou ambasádou. Pražský magistrát však letos, stejně jako loni, akci nepodpoří. S čínským hlavním městem Pekingem uzavře nedůstojnou smlouvu o spolupráci a koncem měsíce přiletí do Prahy čínský prezident.

[ctete-foto]49664[/ctete-foto]

Vůbec poprvé podle sdružení Lungta vlajka zavlaje například v Kladrubech nad Labem, Kravařích nebo Heřmanicích u Oder. Tibetskou vlajku na radnici naopak po letech vyvěšování neuvidí v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Zlíně, Jablonci nad Nisou nebo Žatci. Už dva roky po sobě nezavlaje tibetská vlajka také nad pražským magistrátem, naopak vyvěsí ji většina pražských městských částí včetně Prahy 10, který o tom na poslední chvíli rozhodla v anketě mezi zastupiteli.

Tibetské vlajky budou vlát i na 113 českých školách a do kampaně se zapojí také Národní galerie. Vlajky tak vyvěsí na budově paláce Kinských na Staroměstském náměstí a na Salmovském paláci na Hradčanském náměstí.

Přímo před čínskou ambasádou bude v 17:00 happening Hlas pro Tibet. Začne hrou na tibetské mísy, zazní i tibetská hymna. Na místě bude možné podepsat petice na podporu lidských práv či vytvořit papírovou vlaštovku, která poputuje do Centra tibetské exilové vlády v indické Dharamsale. Další akce budou na 30 místech po celé ČR po celý březen.

Proti Číně i na její podporu se v Praze bude demonstrovat i koncem března, kdy by měl metropoli navštívit čínský prezident Si Ťin-pching. Kromě obchodních smluv se plánuje podpis dohody o strategickém partnerství. Česko bude jedinou zemi Evropské unie, kterou čínský prezident při této cestě navštíví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner