Praha 23. ledna (ČTK) – Vliv Německa bude v souvislosti s brexitem či změnou americké administrativy stoupat. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zdůraznil význam NATO pro obranu České republiky.

„Vzhledem k mezinárodní politické situaci, vzhledem k politickému vývoji v některých našich partnerských zemích bych rád zdůraznil, že pro obranu České republiky je funkční, silná a dynamicky se rozvíjející obranná aliance, čili NATO, tím zásadním kritériem,“ řekl Stropnický. Pro bezpečnost Česka je podle něj Severoatlantická aliance „alfou a omegou“ a jakékoli zpochybňování této skutečnosti označil za hazardování s bezpečností země i občanů.

Poznamenal, že bude zvědavě a netrpělivě pozorovat první kroky nové administrativy USA po nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Trump byl v některých výrocích vůči NATO značně kritický.

„Jsme v nové situaci také vzhledem k tomu, že budou v blízké době zahájena jednání o brexitu,“ dodal ministr a zdůraznil význam strategického partnerství mezi USA a Velkou Británií. Doufá, že se na něm nic nezmění.

„Vzhledem k těm všem souvislostem se domnívám, že bude stoupat význam Spolkové republiky Německo,“ podotkl Stropnický. Ocenil, že ČR má s Německem uzavřeno strategické partnerství.

V souvislosti s nástupem Trumpa český ministr obrany také zmínil rostoucí tlak na evropské spojence, aby dávali více peněz na obranu. Stropnický poznamenal, že tlaku rozumí a že podobné hlasy zněly i od bývalého prezidenta Baracka Obamy nebo šéfa NATO Jense Stoltenberga.

Spojenci by podle aliančních dohod měli dávat na obranu dvě procenta HDP. Česká republika v současnosti vyčleňuje kolem procenta. Podle Stropnického ale Česko patří mezi málo zemí, které v poslední době „razantně“ zvrátily vývoj výdajů na armádu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner