Počet obětí vlny veder, která již přes týden trápí Indii, přesáhl 2000. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Zatímco do některých indických států přinesly během dneška částečnou úlevu bouřky, na dalších místech země vydrží podle meteorologů teploty přes 40 stupňů Celsia nejméně do neděle.

Horko panuje zvláště v jižní části Indie, největší dopady má na obyvatele států Ándhrapradéš a Telangana, kde byla registrována většina z celkového počtu 2005 obětí. Příčinou jejich smrti je převážně dehydratace organismu nebo úpal.

Teploty v těchto dvou státech klesly pouze mírně, místo 48 stupňů Celsia, které tam naměřili v minulých dnech, bylo 40 až 45 stupňů. Na některá rozpálená místa Indie dnes přišlo krátkodobé ochlazení spojené s bouřkami. Například v metropoli Telangany Haidarábádu spadlo deset milimetrů vody, pak se ale vzduch opět rychle ohřál.

Úřady v nejpostiženějších státech zahájily rozsáhlou informační kampaň, která prostřednictvím letáků a místních médií nabádá lidi, aby se proti vedrům chránili, co nejvíce pili, a když nemusejí, nevycházeli ven. Kampaň se zaměřuje zvláště na nejrizikovější skupiny obyvatel, kterými jsou podle úřadů chudí a starší lidé.

Nemocnice se stále potýkají s nedostatkem míst pro lidi, kteří mají kvůli vedrům velké zdravotní komplikace.

Vůbec nejtragičtější vlna veder v nedávné historii postihla Indii v roce 1998, kdy tam zemřelo 2451 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner