Ministerstvo vnitra bude v otevřeném výběrovém řízení hledat hlavního poskytovatele integračních služeb pro cizince. Vítěz tendru by mohl získat zakázku na příští tři roky, jejíž cena se odhaduje na 520,5 milionu korun. Ve středu se bude zakázkou zabývat vláda. Letos integrační služby zajišťuje Charita ČR.

V Česku od letoška funguje nový Státní integrační program (SIP), který má pomáhat uprchlíkům. Zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Integrace má dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích po dobu většinou 12 a maximálně 18 měsíců s intenzivní výukou českého jazyka a s přípravou na budoucí život v Česku.

Druhou fází je samotná integrace v obcích zajišťovaná generálním poskytovatelem integračních služeb, který využívá nabídky zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů. Předpokládaná hodnota zakázky by měla být 173,5 milionu korun ročně.

Částka se odvíjí od žadatelů o mezinárodní ochranu, jejichž počet ministerstvo vnitra v příštích třech letech odhaduje na 2000 ročně. Vítěze zakázky bude vybírat komise složená z členů ministerstev vnitra, financí, práce a sociálních věcí či školství.

Opoziční Úsvit dnes ohlásil, že pokud kabinet zakázku schválí, podá trestní oznámení pro podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský tvrdí, že tendr souvisí s přijímáním 6000 islámských imigrantů. „V situaci, kdy oficiální stanovisko české vlády zní, že odmítá přijímání imigrantů, je zadání takové zakázky naprosto nehospodárné. K zadání zakázky není žádný důvod,“ prohlásil Lidinský.

Loni požádalo o azyl v Česku 1525 cizinců, což bylo o 369 meziročně více. Nejčastěji chtěli azyl občané Ukrajiny, Sýrie, Kuby a Vietnamu. S výjimkou 134 Syřanů, o kterých se hovořilo v souvislosti s migrační vlnou, tak nešlo v drtivé většině o národy vyznávající islám.

Za prvních sedm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 872 cizinců, což je meziročně o 12 méně. V letech 2010–2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostmi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner