Vojáci z amerického konvoje příští týden v Česku stráví tři noci. Přenocují v Praze, dvě noci stráví ve Vyškově a v Přáslavicích. Součástí jejich cesty přes Česko bude i společné cvičení s českými vojáky. V konvoji bude asi 500 vojáků a 225 kusů techniky, sdělila Jolana Fedorková z tiskového oddělení generálního štábu.

Přesun amerických vojáků v rámci pobaltského cvičení Saber Strike se přes Česko uskuteční 27. až 30. května. „Tímto cvičením NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. Také proto proběhne během přesunu společný výcvik českých a amerických vojáků,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Příslušníci 2. jízdního pluku vyjedou 27. května ze základny v německém Vilsecku, do Prahy přijedou po dálnici D5 a pražském okruhu D0. Přenocují v kasárnách 17. listopadu v Praze Ruzyni. Druhý den odjedou po dálnici D1 do Vyškova a Přáslavic, kde budou ubytováni po další dvě noci.

500 vojáků a 225 kusů vojenské techniky

„Ve zdejších prostorech se také bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu, vojenské lezení a řízení vozidel,“ uvedla Fedorková. V pondělí 30. května pak bude kolona pokračovat po dálnici D1 a na hraničním přechodu Bohumín opustí Českou republiku.

„Přesun se týká cca 500 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. Vzhledem k počtu osob a vozidel a pro zachování bezpečnosti i plynulosti provozu na pozemních komunikacích bude kolona rozdělena do devíti částí,“ poznamenal náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Časový rozestup mezi jednotlivými částmi kolony bude 30 minut. Na českém území americkou kolonu doprovodí ve spolupráci s českou policií Vojenská policie. „Při nácviku společného přesunu budou mezi Prahou a Vyškovem do sestavy americké jednotky začleněna i vozidla Iveco ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic,“ dodala Fedorková.

S americkými vojáky se v pátek 27. května odpoledne setká i Stropnický a Bečvář. Na neděli pak armáda ve Vyškově naplánovala od 14:00 do 17:00 den otevřených dveří, při kterém si lidé budou moct prohlédnout vojenskou techniku.

Loni přes Česko přejížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Nejprve zněly hlasy především jeho odpůrců, Američany ale nakonec po celé trase provázely tisíce příznivců a odpůrci byli v menšině.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner