Nové Zámky (Slovensko) 25. ledna (zpravodaj ČTK) – Připravované vyslání slovenských vojáků na cvičení do Pobaltí je projevem agrese vůči Rusku, prohlásil dnes na mítinku krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) její poslanec Milan Mazurek. Bratislava plánuje poslat přibližně 150 vojáků do Lotyšska v rámci projektu zemí visegrádské čtyřky, které se dohodly na konání cvičení ve východním křídle NATO.

„Není to nic jiného, než agresivní akt vůči Ruské federaci,“ uvedl Mazurek k vyslání slovenské vojenské jednotky blízko hranic s Ruskem. Dodal, že v případě války s Ruskem by slovenský národ za velmi krátký čas přestal existovat. Řekl také, že vojáci americké armády „kam přišli, všude zemi rozvrátili“ a že právě americká armáda způsobila migrační krizi.

Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba v projevu zase řekl, že strana chce to, aby „zákon začal platit pro všechny stejně, jak pro bohaté, tak pro chudé, jak pro bílé, tak pro cikány“. Podle něho Slováci nemají být v současnosti na co hrdí. „Naši lidé jsou nezaměstnaní a my díky politice vlád od roku 1993 si kupujeme zahraniční potraviny. Silnice nám chodí stavět zahraniční firmy,“ uvedl předseda LSNS, jehož strana v loňských volbách překvapivě získala skoro osm procent hlasů a několik křesel ve slovenské sněmovně. Kotleba rovněž kritizoval dřívější privatizaci státního majetku a tvrdil, že v zemi se rozkrádají státní peníze.

Představitelé LSNS na mítinku také obhajovali své hlídky ve vlacích, jejichž zavedení strana zdůvodnila kriminalitou ve vlacích. Slovenský parlament loni schválil zákon, na jehož základě by měly hlídky LSNS ve vlacích skončit.

„My s našimi hlídkami nepřestaneme. Budeme hlídkovat, dokud policie nezačne dělat svou práci. Asociálové ve vlaku jsou v přítomnosti našich hlídek potichu. Přítomnost policistů v těchto vlacích je minimální,“ řekl Mazurek.

Podle slovenské ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské členové LSNS jen předstírají, že hlídkují. Ministryně před dvěma týdny novinářům řekla, že takzvané hlídky LSNS již nic nezmůžou a ve vlacích se jen vozí.

Před mítinkem LSNS ve městě Nové Zámky na jihu Slovenska musela strana změnit místo akce. Primátor města Otokar Klein totiž odvolal souhlas s tím, aby byl k dispozici místní kulturní dům, což zdůvodnil úctou k obětem druhé světové války. Strana nakonec uspořádala setkání, kterého se zúčastnilo odhadem 300 lidí, v sále místní restaurace.

LSNS se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana také sbírá podpisy na vypsání referenda o vystoupení země z EU a NATO. Ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner