Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu, který má na starosti stížnosti spojené se sněmovními volbami, už dostal sérii podnětů od voličů. ČTK v databázi napočítala od počátku lhůty devět stížností, jejich obsah soud nezveřejňuje. K neveřejnému jednání se volební senát sejde poprvé příští týden, oznámila dnes ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Zatím se soudci připravují, provádějí základní procesní úkony, poučují účastníky řízení o složení senátu či zasílají výzvy k odstranění vad. „Stává se, že u některých volebních stížností není zřejmé, čeho se navrhovatelé domáhají, a zdali se vůbec jedná o volební stížnost,“ popsala Dostálová.

Z některých dílčích usnesení, například výzev, lze zjistit obsah podnětů. Muž z Orlové-Lutyně si například stěžuje, že ve sněmovních volbách nemohli kandidovat nezávislí kandidáti.

Soud ho upozornil na to, že je nutné návrh doplnit, označit konkrétní kandidáty, proti jejichž zvolení podnět směřuje, a přesně formulovat výrok, kterého se muž domáhá. Hned dva podněty s podobnou argumentací podal muž z Jindřichova Hradce, i on je musí doplnit.

Na soud se mohou voliči obracet v desetidenní lhůtě následující po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí ve Sbírce zákonů. Lhůta začala plynout ve středu, skončí v pátek 3. listopadu v 16:00.

Návrhy podané před počátkem lhůty či po jejím uplynutí soud odmítne. O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do dvaceti dnů poté, kdy je obdržel.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner