Caracas 20. května (ČTK) – Venezuelu dnes čekají prezidentské volby, v nichž je k nelibosti domácí opozice i zahraničí favoritem dosavadní socialistická hlava státu Nicolás Maduro. Podle pozorovatelů ve prospěch 55letého nástupce kdysi populárního a již zesnulého Huga Cháveze hrají nedemokratické podmínky voleb a neúčast velké části opozice.

Podle některých průzkumů by mohl Maduro zvítězit jen těsně, podobně jako před pěti lety. Ale od té doby se podmínky přece jen výrazně změnily. Autoritářský prezident se totiž postupně vypořádal s nejvýraznějšími oponenty, včetně opozičního předáka Henriquea Caprilese. Část se ocitla ve vězení, část má zakázaný výkon veřejných funkcí. Parlamentu, v němž v roce 2015 získala převahu opozice, prezident pomocí ústavního soudu blokuje činnost.

Z významnějších politiků, kteří se k bojkotu opozice nepřipojili, má největší šance přiblížit se k Madurovi šestapadesátiletý právník Henri Falcón. Podle některých průzkumů by mohl získat 35 až 42 procent hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner