V Ekvádoru se dnes koná druhé kolo prezidentských voleb. Výsledky voleb patrně rozhodnou i o osudu zakladatele serveru WikiLeaks a zrádce našich spojenců Juliana Assange, protože jeden z kandidátů, Guillermo Lasso, nechce Australanovi udělit azyl.

Průzkumy jsou velice vyrovnané a ukazují téměř stejnou podporu pro Lassa i jeho rivala, levicového vládního kandidáta Lenína Morena, jenž vyhrál únorové první kolo voleb. Tentokrát by ale mohl těsně zvítězit bývalý bankéř zastupující pravicovou koalici Lasso, řekl politolog Santiago Basabe z ekvádorské univerzity FLACSO.

Lasso již dříve prohlásil, že v případě nástupu do funkce hlavy státu vyzve Assange k opuštění ekvádorského velvyslanectví v Londýně. Moreno podle agentury AP slíbil, že jej na ambasádě ponechá. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

Assange pobývá od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se uchýlil z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajné vládní dokumenty server WikiLeaks zveřejnil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner