V sobotních parlamentních volbách v Gruzii jasně vyhrává podle předběžných oficiálních výsledků vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. S odvoláním na ústřední volební komisi to uvedly zahraniční agentury. Vítězství tohoto uskupení nad opoziční stranou UNM se očekávalo. Miliardářova strana již vyhlásila své vítězství. Opozice podle agentury AFP ale hovoří o volebních podvodech a odmítá avizovaný úspěch vládní strany.

Po sečtení výsledků v 54 procentech volebních okrsků dostal Gruzínský sen 50,44 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Sjednocené národní hnutí (UNM) bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho jen 26,67 procenta hlasů, upřesnila volební komise. Podobné jasné vítězství vládní strany předpověděly i první povolební odhady několika výzkumných agentur. Vzhledem ke složitosti gruzínského volebního systému budou konečné výsledky možná známé až koncem měsíce.

Sobotní volby se označují za test stability země. V této jihokavkazské zemi se 4,5 milionu obyvatel vládla před volbami napjatá atmosféra, poznamenaná několika násilnými incidenty. Zahraniční pozorovatelé nicméně očekávali, že volby budou svobodné a spravedlivé. Podle opozice však volby provázely podvody. „Byly nám ukradeny hlasy. Budeme naše hlasy bránit,“ prohlásila šéfka kampaně UNM na demonstraci před sídlem volební komise. Věří, že ve skutečnosti vyhrála její strana.

Saakašvili vládl Gruzii devět let, ale po prohraných volbách před čtyřmi lety odjel do zahraničí a nyní působí na Ukrajině jako gubernátor Oděsy. Ivanišviliho Gruzínský sen tehdy po prvním pokojném převzetí moci za dobu gruzínské nezávislosti uvrhl do vězení desítky bývalých státních činitelů včetně expremiéra Vana Merabišviliho a vysloužil si za to kritiku západních spojenců. Saakašvili je v Gruzii stíhán kvůli podezření ze zneužití moci a ze zpronevěry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner