Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhrála podle očekávání s velkým náskokem Sociálnědemokratická strana (PSD), jejíž vláda padla před rokem v důsledku tragického požáru v bukurešťském nočním klubu, vyplývá z povolebních průzkumů. Vítěz voleb dal již najevo, že začne jednat o vytvoření vlády se svým dlouhodobým spojencem, Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Podle dvou průzkumů uskutečněných mezi voliči odcházejícími z volebních místností získala PSD 45,5 až 45,8 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters. Socialisté v kampani mimo jiné slibovali zvýšit mzdy a důchody. Rumunsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

„V následujících dnech zahájí PSD a ALDE jednání s cílem vytvořit v parlamentu novou většinu,“ řekl šéf PSD Liviu Dragnea. „Dnešní výsledek jasně naznačuje, jakou budoucí vládu si Rumuni přejí,“ dodal.

Středopravá Národní liberální strana by podle průzkumů agentur CURS-Avangarde a IRES měla získat 20,7 až 21 procent. Novému seskupení Svaz záchrany Rumunska přičítají průzkumy 8 až 9,2 procenta hlasů. ALDE je čtvrtá se zhruba šesti procenty.

Voliči měli příležitost zvolit 466 poslanců a senátorů obou komor parlamentu. První dílčí výsledky voleb by měly být známy během pondělí.

Rumunsko nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose, která loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty. Ten odstoupil po masových protestech vyvolaných požárem nočního klubu v Bukurešti.

Incident v nočním klubu si vyžádal 64 lidských životů a mnozí v něm viděli výsledek neúnosné korupce v zemi. Korupce také byla hlavní příčinou toho, že z nynějšího parlamentu zvoleného v roce 2012 přišlo předčasně o mandát 15 procent zákonodárců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner