Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN) odhalila nelegální taktiku vládnoucí Srbské pokrokové strany zakrýt původ darů na volební kampaně. Dnes zveřejnila reportáž, ve které poukazuje na angažování „dárců-prostředníků“, mezi něž straničtí funkcionáři rozdělují velké dary z neznámých zdrojů.

„Prostě jsem dostala obálku s penězi a účet, na který je mám poslat,“ řekla BIRN srbská učitelka, která nechtěla být jmenována z obavy, že by mohla přijít o práci. Tu jí dříve pomohl získat místní úředník za pokrokovou stranu. Učitelka peníze na účet poslala, aniž znala jejich původ. Strana jí řekla, že jde o část velkého daru.

Stejně jako ona přispělo na prezidentskou kampaň letos na jaře částkou 40.000 dinárů (8660 korun) 98 procent ze všech 6789 individuálních dárců. BIRN se podařilo kontaktovat ještě další čtyři „náhradní“ přispěvatele na letošní kampaň. Organizace tvrdí, že jde o prověřenou strategii vládnoucí strany. Před volbami z roku 2014 dalo na kampaň 40.000 dinárů téměř všech 2805 dárců, stejně jako v roce 2012, kde však preferovaný obnos činil 19.000 dinárů.

Příspěvky jednotlivců tvořily v roce 2017 více než třetinu výdajů Srbské pokrokové strany na kampaň, další dvě třetiny přišly v souladu s volebními zákony ze státní kasy. Strana na kampaň svého kandidáta získala 6,5 milionu eur (167 milionů korun), což je víc než všech deset zbylých kandidátů dohromady. Její lídr Aleksandar Vučić volby vyhrál, podle BIRN i díky tomu, že mu mimořádný rozpočet umožnil „zorganizovat masivní setkání, oblepit zemi billboardy a zaplavit noviny reklamami“.

Srbské politické strany musí do 30 dnů po jakýchkoli volbách prokázat původ svých prostředků Protikorupční agentuře (ACA). Ta na podezřelé financování Srbské pokrokové strany upozornila už v roce 2012, kdy si všimla, že několik dárců strany pobírá sociální dávky a na kampaň dalo částky odpovídající asi polovině ročních příjmů od státu. O dva roky později zase vzbudilo pozornost úředníků 135 případů, ve kterých dárci převedli na účet strany 40.000 dinárů okamžitě po tom, co peníze na svá konta vložili.

BIRN po vyšetřování kauzy zhodnotila, že ACA žádala prokurátory o trestní stíhání politiků kvůli okolnostem kampaně z roku 2014, nikdo však dosud nebyl obviněn. Zakrývání pravého původu darů na kampaně je v rozporu se srbskými zákony o financování politické činnosti. BIRN zároveň podotýká, že problém neprůhledného účetnictví se netýká pouze pokrokové strany, avšak její případ je výjimečný s ohledem na tisíce osob s totožnými dary. Podle analytiků je fenomén běžný i v dalších zemích Balkánu, například v Černé Hoře a Makedonii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner