Žatec (Lounsko) 15. července (ČTK) – Volyňští Češi slaví 70 let od návratu do vlasti. Krajané pořádají setkání, výpravy na Ukrajinu. V Žatci, který byl konečnou stanicí prvního transportu, je ode dneška na budově vlakového nádraží deska připomínající poválečné události v pohraničí. Pomáhat se snaží Sdružení Čechů z Volyně také novodobým repatriantům.

Na žatecké nádraží přijel 8. února 1947 transport, který přivezl zhruba 10.000 rodin, tedy na 33.000 lidí. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. Právě díky péči Volyňanů region po odsunu Němců nezpustnul. „Pamětní deska je takovým připomenutím celé dlouhé historie, kterou uchovávají potomci Čechů z Volyně,“ řekla ČTK předsedkyně sdružení Dagmar Martínková.

Sdružení vydává časopisy, organizuje výpravy na Volyni, což je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

Přestože navrátilcům kladl tehdejší režim různé překážky, podařilo se udržet společenský a kulturní život i některé tradice. „Teď už žije třetí generace potomků, pouto ke kořenům je poměrně silné, což je v komunitě velmi cítit, pořád je ohromný zájem o výpravy na Volyň, dokonce nyní roste,“ uvedla Martínková.

Volyňští Češi se snaží komunikovat i se současnými repatrianty. „To jsou potomci Čechů z Ukrajiny, nikoliv jen potomci přímo Čechů z Volyně,“ upozornila Martínková. Program funguje od roku 2015 a od jeho začátku přesídlilo do ČR více než 600 krajanů z Ukrajiny. „Pro rok 2017 uvolnila vláda na realizaci programu celkem 40 milionů korun. V letošním roce je plánováno přijetí zhruba 300 přesídlených osob,“ řekla ČTK Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Současný program není teritoriálně omezen a je otevřen všem krajanům, kteří splní podmínky. „V krajanských komunitách je o program značný zájem. Zejména u krajanů z Ukrajiny je procento uchazečů, kteří nesplní podmínky pro zařazení do programu, minimální,“ uvedla Pěknicová.

Vzpomínky na návrat volyňských Čechů budou v neděli pokračovat pietním aktem u památníku obětem Českého Malína k 74. výročí vypálení obce. Český Malín byla česká obec na Ukrajině založená v druhé polovině 19. století českými přistěhovalci z Lounska, Žatecka a Rakovnicka, vypálená za druhé světové války Němci. Malínskou tragédií jsou označovány události z 13. července 1943, kdy byla nacisty brutálně zavražděna většina obyvatel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner