Praha 26. listopadu (ČTK) – Nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) hodlá ustanovit svým statutárním místopředsedou sociálního demokrata Jana Hamáčka, který v minulém volební období stál v čele dolní komory. Vondráček v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že při rozdělování kompetencí mezi místopředsedy Sněmovny nesvěří zahraniční agendu předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, pravděpodobně ji ponechá šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi.

Za situace, kdy zatím neexistuje žádná koaliční dohoda, rozhodl se jmenovat Hamáčka svým prvním místopředsedou podle svých slov výhradně na základě odbornosti a zkušeností. Minimálně do doby, než se povolební uspořádání vyřeší „třeba jiným způsobem“, dodal. V otázce zahraniční politiky Sněmovny chce být Vondráček „velmi opatrný“ a udělá vše pro to, aby se komora za jednání v zahraničních otázkách „nemusela stydět“. Záleží podle něj také na dohodě organizačního výboru, v jehož čele stojí.

Vondráček vyjádřil přesvědčení, že ODS jako druhá nejsilnější sněmovní strana má nárok na křeslo místopředsedy. Fakt, že předseda ODS Petr Fiala uplynulý týden neuspěl, přičítá „nešťastné komunikaci“. Fiala dnes v televizi zopakoval, že ve Sněmovně vládne hlasovací většina ANO, SPD a komunistů, která pro něj nehlasovala. Kandidovat bude nicméně znovu s podporou Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner