Aktualizováno (20:16) – Vraha ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova identifikovaly místní bezpečnostní zdroje jako ankarského policistu, který nebyl právě ve službě. Podle tvrzení tureckých médií po vraždě mimo jiné zazpíval v arabštině hymnu syrské teroristické organizace Fronta dobytí Sýrie (bývalá al-Nusrah Front), která se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

Podle dřívějších informací se útočník dostavil na vernisáž výstavy pořádané ruským velvyslanectvím v černém obleku a u vstupu předložil podle všeho svůj průkaz. Před vraždou stál za zády velvyslance, který pronášel zahajovací projev, a tvářil se, jako by se staral o jeho bezpečnost. Poté Karlova střelil do zad.

Podle tureckých médií místní tajné služby nyní ověřují, zda útočník náležel k radikální Frontě dobytí Sýrie. Podle očitých svědků se zpěvem k ní přihlásil. Hnutí zatím na svých sítích na atentát nereagovalo.

Útočník se také zmiňoval o severosyrském městě Halabu (Aleppu), které se v minulých týdnech stalo terčem drtivých náletů ruského letectva. Východ města doposud bránili mimo jiné i bojovníci Fronty dobytí Sýrie. Ruská strana se soustředila na plošné bombardování Aleppa po boku diktátora al-Assada, kvůli čemuž mimo jiné prohrála s teroristickou organizací Islámský stát boj o město Palmýra.

Podle médií policisté útočníka usmrtili, fotky jeho mrtvého těla provrtaného střelami se objevily na internetu. Úředně jeho smrt potvrzena ale ještě nebyla.

Před necelým týdnem stovky příznivců Fronty dobytí Sýrie demonstrovaly před ruským konzulátem v Istanbulu, kde slibovaly pomstu za Halab.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner