Policista, který v pondělí zastřelil v Ankaře ruského velvyslance, si najal hotelový pokoj blízko místa činu a na pondělí si vyžádal volno. Podle tureckého tisku to vyplývá z prvních poznatků vyšetřovatelů. Dvaadvacetiletý Mevlüt Mert Altintaş v centru moderního umění vypálil 11 ran, z nichž devět velvyslance Andreje Karlova zasáhlo.

Altintaş si v práci vzal na pondělí volno a najal si hotelový pokoj nedaleko galerie. Karlov tam zahajoval výstavu fotografií a Altintaş, oblečen v civilním obleku, se dovnitř dostal po předložení policejního průkazu.

Turecko také vyšetřuje, co Altintaş dělal po 15. červenci, tedy po zmařeném státním převratu. Úřady po něm povolaly do služby všechny policisty, ale Altintaş si vyžádal dvoudenní volno. Podle záznamů byl 15. července ve službě v jihovýchodní provincii Diyarbakir, ale 16. července byl v Ankaře, protože dostal volno. Velitel, který mu propustku schválil, byl zatčen v rámci čistek, které Ankara po převratu spustila v bezpečnostních silách i jiných sektorech.

Zorganizování puče úřady připisují hutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a který útok na Karlova odsoudil. Altintaş byl mezi těmi, kdo byli po převratu kvůli podezření z příslušnosti ke Gülenovu hnutí dočasně odvoláni, ale 16. listopadu se mohl k policii vrátit. V roce 2014 Altintaş dokončil střední školu v Izmiru, při palbě na Karlova byl sám zastřelen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner