Za vybudování a provozování velkopěstírny konopí v jedné z průmyslových hal na kraji Olomouce si dva Vietnamci a jeden Olomoučan definitivně odpykají 6,5 roku ve vězení. Cizinci byli navíc na osm let vyhoštěni ze země. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek krajského soudu, proti kterému se všichni tři obžalovaní odvolali.

Technika za milion pracovala několik měsíců

Podle policistů šlo o jednu z největších pěstíren na střední Moravě za posledních několik let. Vybavena byla špičkovou technikou v hodnotě milion korun.

Muži podle obžaloby konopí v hale pěstovali několik měsíců do poloviny září 2013, kdy sem vtrhli policisté. Kriminalisté na místě zajistili přes 1100 rostlin konopí různého vzrůstu a zhruba 23 kilogramů napůl usušené a sušené rostlinné hmoty.

Vietnamci svou vinu popírají

Průmyslová hala byla kvůli tomu zateplena, zavezena zahradním substrátem a vybavena špičkovým technickým zařízením. Padesátiletý Karel Zach podle obžaloby platil elektřinu spotřebovanou při provozu pěstírny, zajišťoval dovoz materiálu i potraviny pro dva Vietnamce, kteří konopí v hale pěstovali a nevycházeli ven. Zach u soudu řekl, že jen zprostředkoval pronájem haly, ve které vietnamský podnikatel podle jeho informací plánoval vyrábět sójový sýr tofu. O tom, co se v hale skutečně dělo, prý neměl ponětí. Svou vinu popírali také Vietnamci, poukázali navíc na to, že uložený trest je příliš přísný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner