Vojenské vrtulníky a bezpilotní letouny podnikly dnes ráno sérii náletů na pozice teroristické organizace Al-Káida v jižním Jemenu. S odvoláním na očité svědky o tom dnes informovala agentura Reuters. Dvě desítky náletů na radikály podnikly už ve čtvrtek Spojené státy.

Letoun, který podle svědků citovaných agenturou Reuters mohl patřit Američanům, vysadil v oblasti As-Saíd v provincii Šabva také vojenské komando, které se střetlo v asi půlhodinové bitvě s radikály z Al-Káidy. Jedním z cílů dnešní operace byl údajně dům velitele teroristické organizace v této oblasti.

Podle místních nálety poškodily ale i domy některých civilistů, z nichž řada utrpěla zranění.

Už ve čtvrtek podnikly Spojené státy více než 20 náletů na pozice radikálů v jižním Jemenu. Zahynulo při nich nejméně sedm osob. Podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise bylo cílem útoků snížit schopnost islamistů „koordinovat vnější teroristické útoky“ a omezit využívání Jemenu jako „klidného místa pro plánování atentátů“.

V lednu podniklo komando americké armády Neavy SEALS útok v Jemenu proti Al-Káidě, kterému padlo za oběť nejméně 25 civilistů. Zahynul při něm také jeden z amerických vojáků a dalších šest utrpělo zranění. Operace byla první vojenskou akcí, kterou ve funkci nařídil nový prezident Donald Trump.

V Jemenu v současnosti proti sobě bojují síly loajální vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterého podporuje koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií, a menšinoví šíité, na jejichž straně stojí Írán. Konflikt si od roku 2014 vyžádal již 10.000 obětí.

Chaosu v důsledku bojů využívá k upevnění moci teroristická síť Al-Káida. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner