Vsetín 12. dubna (ČTK) – Město Vsetín zůstává bez starosty. Poté, co z funkce v úterý odstoupil Jiří Čunek (KDU-ČSL), očekávalo se, že nového starostu zvolí zastupitelé dnes. Kandidátem byl lidovec a ředitel obecně prospěšné společnosti Elim Vsetín Jiří Růžička. Na jednání zastupitelstva však dorazilo jen šest z 21 zastupitelů, a zastupitelstvo tak nebylo usnášeníschopné. Další zasedání by se mělo uskutečnit příští týden, uvedla místostarostka Simona Hlaváčová (KDU-ČSL). Město vede menšinová koalice lidovců, hnutí ANO a STAN, v zastupitelstvu má deset křesel.

Úterní zastupitelstvo, na kterém Čunek rezignoval na post starosty i zastupitele, bylo přerušeno a mělo pokračovat dnes. Opoziční Koalice pro otevřený Vsetín (KOV) ale upozornila, že se k přerušení zastupitelé nemohli vyjádřit, ani o něm hlasovat, a že se proto dnešního pokračování nezúčastní. „Podle našeho názoru bylo přerušení svévolné a nemá oporu v jednacím řádu. Proto se tohoto jednání, a tedy ani volby starosty, nezúčastníme,“ uvedl lídr KOV Michal Berg.

Zastupitel Dalibor Sedláček za ČSSD, který na jednání přišel, uvedl, že dostal sms zprávu od kolegů, že se zastupitelstvo nekoná. Důvody neznal a neví, zda souvisely s kritikou přerušení úterního zastupitelstva. Podle Sedláčka není problém v Růžičkovi. „Myslím si, že vzhledem k práci, kterou zatím dělá, je to dobrý kandidát,“ uvedl Sedláček.

Hlaváčová důvody nepřítomnosti zastupitelů nekomentovala. „Skutečnost je taková, že nebyl dostatečný počet zastupitelů, v tu chvíli se jednání musí přerušit a ukončit. Mě teď čeká práce na svolání dalšího zastupitelstva, které bude v co nejkratší době,“ prohlásila s tím, že neobsazená funkce starosty není pro město není komplikací.

Čunek odchod z čela vsetínské radnice sliboval poté, co byl loni v listopadu zvolen hejtmanem. Zůstává i ve funkci senátora za Vsetínsko. Navíc nevyloučil, že se na květnovém sjezdu strany bude ucházet o křeslo předsedy celostátní KDU-ČSL. Jeho odstoupení z funkce starosty se očekávalo dřív, odklad nedávno odůvodňoval tím, že se zkomplikoval projekt úpravy prostoru před vlakovým nádražím ve městě. Nyní však podle něj lze odejít i od rozdělaných projektů, Růžička je totiž vystudovaný stavař.

Růžička dnes novinářům řekl, že jej překvapilo, že se zastupitelstvo nesešlo. „Je to spíš nepříjemné v tom, že se to protahuje, potřebuju si zařídit věci v působišti, kde jsem nyní, a připravit se i na nové věci,“ vysvětlil pravděpodobný budoucí starosta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner