Vsetínská radnice opět zakázala kvůli suchu odebírat povrchovou vodu z vodních toků na území města. Jde o Vsetínskou Bečvu, Jasenický potok, Jasenku, Rokytenku, Semetínský potok a Vsetínský náhon včetně jejich přítoků, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Kousalová. Vyhláška platí od pátku do odvolání. Radnice přitom vyhlásila zákaz již na konci července, platil do 20. srpna, kdy byl díky dešťům zrušen.

Srážky jsou v nedohlednu

Srážky však na trvalejší zlepšení průtoků neměly dlouhodobý vliv. „Občané si však v době zrušení zákazu mohli vytvořit alespoň minimální zásobu vody pro zalévání zahrádek. Trvalejší srážky zatím nelze očekávat, bude se zvyšovat i sucho v půdě a je nutné šetřit i vodou ze studní,“ podotkla mluvčí.

Omezení odběru povrchových vod je podle vedoucí městského odboru životního prostředí Jindry Tesařové nutné pro zajištění základní ekologické funkce vodního toku. Hrozí úhyn ryb ve vodních tocích i hygienické závady.

Na déšť se bude čekat do středy

Ve Vsetínské Bečvě v Jarcové je nyní podle internetových stránek Povodí Moravy hladina ve výši 62 centimetrů. Průtok je 1,69 metru krychlových za sekundu, dnes ráno však činil 0,95 metru krychlových, sucho se vyhlašuje při hodnotě jeden metr krychlový za sekundu.

Zákaz odebírat povrchovou vodu vyhlásilo letos v létě kvůli suchu několik měst ve Zlínském kraji. V kraji by mělo být podle předpovědi meteorologů v úterý až 35 stupňů Celsia, déšť by měl přijít ve středu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner