Vůdce italského populistického Hnutí pěti hvězd (M5S), bývalý komik Beppe Grillo, navrhl vytvoření jakýchsi lidových soudů, které by zasahovaly proti médiím, jež „vyrábějí falešné zprávy“. Reagoval tak na dlouhodobě kritický postoj velké části sdělovacích prostředků vůči jeho straně i jemu samotnému. Jeho výroky vyvolaly podle agentury AFP velký rozruch na italské veřejné scéně.

Grillo napsal na svém blogu, že by vydavatelé měli v případě zjištění lží v tisku nebo televizi, které obvinil ze snahy zdiskreditovat M5S, „se se skloněnou hlavou veřejně omluvit a zveřejnit správnou verzi na začátku zpravodajského vysílání nebo na první stránce novin.

„Noviny a televize jsou největšími výrobci falešných informací v zemi, aby si ti, kteří jsou u moci, si ji udrželi,“ prohlásil Grillo.

Italská média okamžitě reagovala podle AFP s rozhořčením. Ředitel soukromého zpravodajského kanálu La 7 Enrico Mentana oznámil, že podá proti Grillovi stížnost. Federace italského tisku FNSI odsoudila Grillovu snahu „lynčovat“ novináře.

Reagovali i politici. Senátor vládní Demokratické strany Stefano Esposito obvinil Grilla z fašizujících tendencí. Ozvala se i strana Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, které připomněla cenzorské praktiky z dob vlády fašistického diktátora Benita Mussoliniho.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner