Bogotá 3. července (ČTK) – Vůdce Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Rodrigo Londoňo přezdívaný Timochenko byl v neděli po mozkové mrtvici hospitalizován a je na jednotce intenzivní péče. Podle agentury AP přišel do nemocnice ve městě Villavicencio na východě Kolumbie sám s tím, že se cítí vyčerpaný a má necitlivou paži.

Lékaři uvedli, že Londoňo zůstává v intenzivní péči, ale dobře se zotavuje z dočasné zástavy přítoku krve do mozku.

Mozková příhoda 58letého velitele největší povstalecké skupiny v jihoamerické zemi postihla jen několik dní poté, co FARC na základě historické mírové dohody uzavřené loni v listopadu s kolumbijskou vládou dokončily proces odzbrojení.

Občanská válka v Kolumbii, do níž se zapojily tři desítky povstaleckých skupin a extrémně pravicových polovojenských milicí, si za více než půl století vyžádala životy více než čtvrt milionu lidí. Kromě toho je přes 60.000 osob nezvěstných a 7,1 milionu obyvatel bylo nuceno opustit své domovy.

Kolumbijská vláda a levicoví radikálové z FARC se na ukončení bojů dohodli už loni v září po čtyřletých jednáních v Havaně. Dokument ale odmítli voliči v říjnovém referendu. Nelíbilo se jim zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. To ale zakotvila i nová listopadová dohoda, kterou už vláda voličům k lidovému hlasování nepředložila a kterou schválil jen parlament.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner