Vůdce muslimů v Bosně a Hercegovině v pátek vyzval úřady své země, aby zasáhly silou proti islamistům. Za zabíjení nevinných lidí ale kritizoval nejen radikály, nýbrž i mocnosti, které proti nim bojují na Blízkém východě. Řekl to při kázání, jež pronesl v sarajevské Gazi Husrev-begově mešitě dva dny po vražedném útoku muslimského radikála, který na předměstí Sarajeva zastřelil dva bosenské vojáky.

„Ničemové nepředstavují žádnou víru a už vůbec nepatří k našemu společenství dobra a míru. Je hříchem soucítit s nimi,“ prohlásil velký muftí bosenských muslimů Husein Kavazović, jehož proslov zveřejnila agentura MINA.

„Vyzývám úřady, aby silou zastavily ty, kteří šíří nenávist a vyvolávají strach. Vyzývám učené lidi, aby se veřejně postavili zlu, aby ho vysvětlovali a odsoudili. Nyní je potřeba, abychom všichni povstali a nedovolili, aby nad námi zlo zvítězilo,“ řekl muslimský duchovní.

Kavazović poukázal na násilí, které se šíří ve světě, a vyzval své souvěrce, aby nezůstali lhostejní vůči lidskému strádání. „Odsuzujeme nesmyslnost a zločiny páchané na lidech. Nesmíme mlčet a váhat, když jsou zabíjeni nevinní, když je šířena hrůza a nenávist,“ řekl.

V kázání muftí nepoužil žádné upřesňující označení, ale zjevně měl na mysli pachatele teroristických útoků i muslimské radikály z uskupení, jako je Islámský stát, který ovládá velká území v Sýrii a Iráku. Nicméně ostří kritiky očividně obrátil i proti mocnostem, které na islamistické oddíly na Blízkém východě útočí a nezřídka při tom umírají civilisté.

„Nedopusťme, abychom se podvolili tomu, že účel světí prostředky. Zabíjení nevinných nelze ospravedlnit ničím,“ prohlásil Kavazović. „Nemůžeme být na straně vrahů nevinných lidí v Gaze a v Sýrii, kteří to dělají jménem světových mocností. Nejčastějšími oběťmi zločinců i těch, kdo proti nim údajně bojují, jsou bohužel muslimové,“ dodal mimo jiné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner