Vůdce řecké opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis se dnes setká s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem, aby od něj dostal mandát k vytvoření nové vlády. Oznámila to agentura Reuters. Parlamentní matematika mu ale dává malé šance, nejpravděpodobnější jsou mimořádné volby.

Mandát od prezidenta dostane Meimarakis krátce poté, co dosavadní předseda řecké vlády Alexis Tsipras svůj úřad složil a s ním i celá vláda. Tsipras požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.

Lepší než dosaženou dohodu prý získat nešlo

Odstupující premiér přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, což si jeho strana vytyčila. Novou tříletou dohodu o záchranném programu bude ale podle něj nutné dodržet. Je to prý to nejlepší, čeho bylo možné ve vyjednávání dosáhnout.

Meimarakis už ve čtvrtek na tiskové konferenci upozornil, že bude usilovat o to, aby měl možnost sestavit vládu on. Připomněl, že po lednových volbách má v případě neúspěchu vítězné strany právo další strana v pořadí, aby se pokusila v rámci stávajícího čtyřletého mandátu parlamentu o vytvoření nového kabinetu. Nová demokracie v posledních volbách skončila jako druhá.

Podle agentury Reuters jsou ale Meimarasovy šance malé a Nová demokracie nemá moc možností a poslanců, jak po Tsiprasově demisi vládu sestavit. Stále je tak nejpravděpodobnější možnost mimořádných parlamentních voleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner