Barmská opoziční vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij zahájila kampaň před listopadovými parlamentními volbami. Ve svém poselství zveřejněném na Facebooku označila nadcházející volby za „skutečnou šanci ke skutečným změnám“ a za zlomový bod v dějinách Barmy. V zemi se v roce 2010 po letech vojenské diktatury ujala moci civilní vláda, která postupně provádí demokratické reformy.

„Poprvé za několik desetiletí budou mít naši lidé skutečnou šanci nastolit skutečné změny. Je to šance, kterou si nemůžeme nechat uniknout,“ řekla podle Reuters Su Ťij. V projevu rovněž vyzvala ke svobodnému a spravedlivému hlasování, které je vypsáno na 8. listopadu.

Národní liga za demokracii (NLD), za kterou se Su Ťij bude ucházet o zvolení do parlamentu, bude hlavním soupeřem ústřední vládnoucí Strany svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) a podle expertů má ve volbách velké šance zvítězit.

Armáda, která v Barmě vládla téměř půl století, si nadále udržuje kontrolu nad politickým systémem a překazila nedávné snahy o přijetí ústavního dodatku, který by její moc omezil. Ústava vyhrazuje čtvrtinu křesel parlamentu nezvoleným zástupcům armády. Su Ťij armádu opakovaně vyzývá, aby se z politiky stáhla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner