Teherán 7. května – Rozhořčení horníci dnes nakrátko zablokovali cestu vozu íránského prezidenta Hasana Rúháního, který přijel na místo středečního důlního neštěstí na severu země. Incident skončil bez následků, prezident slíbil horníkům soudní vyšetření výbuchu plynu, který si vyžádal 35 mrtvých. O ojedinělém protestu proti nejvyššímu íránskému zvolenému představiteli informovala polostátní agentura Fars. Státní média ani oficiální činitelé se k hornickému protestu zatím nevyjádřili.

Neštěstí se stalo v provincii Golestán u města Ázádšahr v době střídání směn. Explozi v uhelném dole způsobil patrně pokus uvést do chodu motor jednoho z vozíků, při němž se v hloubce 1400 metrů pod zemí zřítila část tunelu.

Rúhání, který se bude ve volbách 19. května ucházet o druhý prezidentský mandát, přijel na důl u Ázádšahru vyjádřit soustrast pozůstalým. V projevu k horníkům a jejich rodinám uznal odpovědnost vlády za jejich životy a ujistil je, že osoby odpovědné za neštěstí budou postaveny před soud. Někteří horníci ale Rúhánímu odpověděli hněvivými výkřiky a stížnostmi, týkajícími se hlavně údajně nízkých a navíc delší dobu nevyplácených mezd.

„Pane prezidente, jste tu vítán, upřímně řečeno, to už ale k ničemu není.. když si teď na nás vzpomenete,“ citovala agentura AFP výkřik jednoho z rozhořčených horníků.

„Ztratili jsme své kamarády, jejich ženy se staly vdovami, 170 dětí osiřelo… Loni jsme přišli před prefekturu s našimi manželkami, protože nám 14 měsíců nevyplatili mzdu. A ty, prezident, jsi o tom nevěděl?“

Horník plný hněvu pak Rúhánímu ještě řekl, že jejich mzda činí deset milionů rijálů (asi 6200 korun). „Dokázal bys s takovými penězi vyžít? Podívej se na tuhle matku, má sedm dětí. A nemá pro ně ani chleba,“ volal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner