Komise při Radě OSN pro lidská práva se dnes oficiálně vyjádří k případu zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se více než tři roky ukrývá před švédskými a britskými úřady na ekvádorské ambasádě v Londýně. Očekává se, že komise podpoří Assange a že jeho advokáti se budou nově přít s britskými úřady v zájmu jeho volného odchodu ze země.

Švédsko ve čtvrtek uvedlo, že komise rozhodla ve prospěch tohoto Australana a soudí, že Assange je svévolně zadržován v Británii na žádost Švédska v rozporu s mezinárodními závazky. Podle jeho advokáta Británie s ohledem na své mezinárodní závazky musí Assange „osvobodit“.

Britská vláda ale již prohlásila, že na základě platného mezinárodního zatykače je její právní povinností Assange zadržet a předat Švédsku. Také Švédsko, které Assange podezřívá ze sexuálního násilí, už ve čtvrtek oznámilo, že se názorem komise nehodlá řídit a bude dál usilovat o Australanovo vydání. Ekvádor ujistil, že je připraven stíhaného dále „chránit“.

Komise se vyjádří v 11:00 SEČ v Ženevě a Assangeovi advokáti plánují tiskovou konferenci v Londýně na 13:00 SEČ.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionů tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner