Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy dnes bude rozhodovat o vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Pokud projekt vyřadí, na vyplacené prostředky se bude pohlížet jako na národní dotaci. Ve výboru má ale většinu opozice, která si vynětí Čapího hnízda nepřeje. Podle ní by pak peníze zaplatili lidé z daní. Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO).

Výbor byl ustaven po předloňských krajských volbách, mezitím se vedení hejtmanství změnilo. Strany současné středočeské koalice ANO a ČSSD opřené o KSČM v něm nemají většinu. ANO má v patnáctičlenném orgánu čtyři hlasy a sociální demokraté a komunisté po jednom. Pět zástupců má STAN, tři ODS a jednoho TOP 09.

Vzhledem k poměru sil je pravděpodobné, že výbor rozhodne o ponechání projektu v programu. Podle opozice je ale možné, že projekt z evropského financování nakonec vyjme ministerstvo financí. Krajské zastupitelstvo by také mohlo koncem měsíce hlasovat o novém složení výboru regionální rady, který by pak rozhodoval znovu a projekt z financování EU vyřadil.

Kdyby se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemci. V případě Čapího hnízda ale původní firma již neexistuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner