Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg bude v Kongresu USA vypovídat o kontroverzním využívání dat uživatelů sociální sítě. O jeho svědectví formálně požádal sněmovní výbor pro energetiku a obchod, napsala agentura Reuters. Vysvětlit kauzu chce od Zuckerberga také Evropský parlament.

„Během slyšení chceme prověřit sběr a prodej osobních dat více než 50 milionů uživatelů facebooku, což se zřejmě odehrálo bez jejich vědomí a souhlasu a také v rozporu s pravidly facebooku,“ uvedli ve společném prohlášení republikánský předseda zmíněného sněmovního výboru Greg Walden a jeho demokratický kolega Frank Pallone.

Kauza je spojená s londýnskou konzultační firmou Cambridge Analytica, která očividně neoprávněně získala osobní data uživatelů sítě. Firma následně data asi 50 milionů uživatelů facebooku využila k vytvoření profilu amerických voličů, aby na ně mohla lépe zacílit volební kampaň ve prospěch nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

Vedení společnosti Cambridge Analytica na nahrávkách pořízených skrytou kamerou hovoří i o tom, že firma skrytě pracovala na volebních kampaních po celém světě, mimo jiné i v České republice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner