Silná exploze dnes otřásla centrem afghánské metropole Kábulu ve čtvrti, kde se nachází mnoho vládních institucí a velvyslanectví. Podle úřadů šlo o atentát, jehož terčem byla restaurace často navštěvovaná cizinci, informovala agentura AFP s odvoláním na mluvčího ministerstva vnitra Sádika Sádikkího. Ten nesdělil, zda výbuch někoho zranil nebo zabil.

Podle agentur Reuters a DPA se útočníci zaměřili na restauraci Le Jardin. Podle AFP byl atentát spáchán s pomocí automobilu naloženého výbušninami.

Afghánská televize Tolo TV informovala, že domy v okolí výbuchu byly poničeny a do nemocnice byli odvezeni zranění. Podle DPA policie dotčenou ulici uzavřela. Místní obyvatelé hovořili o přestřelce.

Jenom v prosinci se v Afghánistánu odehrály přinejmenším tři velké atentáty, k nimž se přihlásilo fundamentalistické hnutí Tálibán. Nejdřív si přepadení letiště v jihoafghánském Kandaháru vyžádalo nejméně 50 obětí včetně mnoha civilistů. Dva španělští a čtyři afghánští policisté se později stali obětí útoku hnutí Tálibán v diplomatické čtvrti Kábulu.

V pondělí se Tálibán přihlásil také k sebevražednému útoku poblíž kábulského letiště s jedním mrtvým a 33 zraněnými.

Atentáty se odehrávají v době zvýšeného úsilí o obnovení mírových rozhovorů mezi Kábulem a Tálibánem. Jednání stagnují od letošního července, kdy byla oznámena smrt někdejšího vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara. Jeho utajovaný skon Tálibán potvrdil až po dvou letech, když Umarovo úmrtí ohlásila afghánská rozvědka.

Připravit půdu pro obnovení rozhovorů mají zástupci Afghánistánu, Pákistánu, USA a Číny na plánovaném setkání 11. ledna v Pákistánu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner