Výbuch tunelu v severosyrském Halabu dnes zničil některé ze zdí slavné citadely postavené ve 13. století, která je zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty a státní média. Tunel údajně vykopali syrští povstalci, byl ale odhalen vládními vojáky, kteří ho odpálili. Státní média naopak tvrdí, že zničení citadely mají na svědomí rebelové. Syrská armáda údajně využívá citadelu pro vojenské účely.

Vládní jednotky a povstalci bojují o kontrolu nad městem již více než tři roky. Jak poznamenala britská BBC, pozemní boje i vládní letecké údery mají v Halabu na svědomí tisíce mrtvých a více než 60 procent halabského starého města bylo zničeno.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna, k výbuchu v tunelu došlo dnes brzy ráno. „Exploze má na svědomí zřícení části zdi citadely,“ uvedl šéf SOHR Ramí Abdal Rahmán. Státní tisková agentura SANA uvedla, že za výbuchem stojí „teroristé“, jak vládní média nazývají všechny povstalce, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Válka v Sýrii trvá již více než čtyři roky a dosud si vyžádala přes 230.000 obětí. Kvůli násilí opustilo své domovy již 11,5 milionu Syřanů – téměř polovina místní populace. Čtyři miliony z nich utekly do okolních států, ostatní se jako vnitřní uprchlíci i nadále pohybují v boji zmítané zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner