Exploze v centru Ankary dnes večer si vyžádala životy nejméně 27 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na sdělení úřadu ankarského guvernéra. Desítky lidí podle médií utrpěly zranění. Místní média s odvoláním na informace policie uvádějí, že šlo zřejmě o teroristický útok.

Televizní stanice TRT uvedla, že explodoval automobil v blízkosti autobusové stanice. Nedlouho předtím hlásila, že výbuch nastal při srážce auta s autobusem. Další turecká média sdělila, že na místo se sjíždějí hasičské vozy a vozy záchranné služby. Bezpečnostní síly místo neprodyšně uzavřely.

Podle BBC výbuch nastal u hlavního autobusového nádraží v blízkosti řady vládních budov.

Svědek, na kterého se už dříve odvolala agentura Reuters, uvedl, že po explozi byla slyšet také střelba. Nad oblastí byl ze vzdálenosti 2,5 kilometru vidět stoupající kouř.

Před necelým měsícem zahynulo v Ankaře při podobném teroristickém útoku s autem naloženým výbušninami 29 lidí a na šest desítek utrpělo zranění. Turecké úřady atentát připsaly kurdským bojovníkům.

Největší teroristické útoky v Turecku za posledních 20 let, které si vyžádaly více než deset obětí:

  • 102 – 10. října 2015 – Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.
  • 52 – 11. května 2013 – Při dvou pumových explozích v tureckém Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno; v oblasti žije mnoho syrských uprchlíků. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 33 – 20. července 2015 – Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil (nejvíce obětí bylo mezi studenty, kteří právě oznamovali svůj záměr odjet pomáhat do syrského města Kobani). K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 32 – 20. listopadu 2003 – Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle – u britského konzulátu a u britské banky HSBC – si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
  • 30 – 17. února 2016 – Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.
  • 27 – 13. března 2016 – Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 27 lidí a 75 lidí utrpělo zranění.
  • 27 – 15. listopadu 2003 – Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
  • 17 – 8. listopadu 1996 – Komando povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) zaútočilo granátomety na autobus u vesnice Çukurca v provincii Hakkari; zemřelo 17 osob a osm dalších bylo zraněno.
  • 13 – 13. března 1999 – Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásili povstalci z PKK.
  • 13 – 12. ledna 2016 – Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner