Nic zatím nenasvědčuje tomu, že sobotní výbuch na newyorském Manhattanu má nějakou spojitost s mezinárodním terorismem, tedy s organizací Islámský stát (IS). Agentuře Reuters to řekl guvernér státu New York Andrew Cuomo. Zdůraznil však, že vyšetřování je teprve na začátku.

„Výbuch bomby v New Yorku je zjevně teroristický čin, ale není to napojeno na mezinárodní terorismus. Jinými slovy, nenašli jsme žádné spojení s IS a podobně,“ řekl Cuomo.

„Podle toho, co zatím víme, a toho je omezené množství, mohl tyto bomby sestrojit téměř kdokoli a použít mobilní telefony jako časované rozbušky. Návody jsou všude na internetu a hrubost zpracování, umístění výbušnin a relativní neúčinnost výbušnin neukazuje na to, že by v tom hrála nějakou roli nějaká vyspělejší organizace,“ řekl agentuře Reuters zdroj z vyšetřování, který si nepřál být jmenován.

Útok podle Cuoma prověřují specialisté Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). „Zjistíme, kdo tyto výbušniny umístil, a potrestáme viníky. Nedovolíme těmto lidem a tomuto druhu hrozeb, aby narušovali náš život v New Yorku,“ prohlásil guvernér.

Výbuch ve čtvrti Chelsea zranil v noci na neděli 29 lidí. Guvernér Cuomo novináře informoval, že všichni zranění již byli propuštěni z nemocniční péče, a upřesnil, že jen díky velkému štěstí nikdo nepřišel o život.

Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který jako další možnou bombu prozkoumali policejní pyrotechnici. Podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

K explozi došlo jen několik dní před zasedáním Valného shromáždění OSN, které se bude v New Yorku konat. Cuomo sdělil, že z preventivních důvodů bylo do newyorských ulic vysláno 1000 policistů nad rámec běžných hlídek a zvýšená policejní přítomnost bude ve městě patrná celý příští týden.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner